< Wróć

Płatne praktyki?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Praktyki uczniowskie lub studenckie jak dotychczas nie były płatne. Młodzi ludzie w ramach swojej edukacji byli zmuszeni do świadczenia pracy za darmo w danym przedsiębiorstwie czy instytucji pożytku publicznego. Niejednokrotnie takie praktyki trwały kilka tygodni. Grupa firm, która chce przyciągnąć do siebie najlepszych studentów i absolwentów, proponuje, aby zarówno praktyki, jak i staże, których okres byłby dłuższy niż miesiąc, były płatne.

Taka propozycja na pewno przypadnie do gustu wszystkim studentom i osobom, które właśnie otrzymały dyplom ukończenia wyższej uczelni. Dotychczas praktyki zawodowe były organizowane w sposób całkowicie dowolny, pracodawcy dzięki nim zyskiwali darmową siłę roboczą. Zamiast uczyć młode osoby własnego fachu, pracodawcy, w tym również urzędnicy, oddelegowali ich do wykonywania najprostszych i najbardziej żmudnych prac. Na praktykach studenci i absolwenci skanowali dokumenty, wykonywali ksero, albo parzyli kawę wszystkim innym pracownikom. Takie praktyki nie miały więc z goła żadnej wartości merytorycznej.

Złej jakości staże i praktyki powodują, że absolwenci po ich odbyciu nie są nadal przygotowani do podjęcia pracy zawodowej. Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, razem z dużymi i renomowanymi firmami, chce to zmienić. Dlatego opracowało zbiór norm i standardów dotyczących praktyk i staży, w ramach dokumentu „Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk”. Jednym z założeń programu jest odpłatność praktyk, jeśli miałyby trwać ponad miesiąc i konieczność opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od stażystów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x