< Wróć

Rewolucja na GPW

23 września 2013 roku zapisze się na długo w historii polskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym właśnie dniu indeks największych 20 spółek giełdowych WIG20 został trwale zastąpiony przez indeks WIG30, grupujący w sobie 30 największych spółek. Debiut nowego indeksu nie był niestety udany, ponieważ zanotował on od razu niewielki spadek.

Oprócz indeksu WIG30, w skład którego wchodzi 30 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na GPW, uruchomione zostały jednocześnie notowania indeksu WIG30TR. Prezes GPW Adam Maciejewski wyjaśnia, że wprowadzenie na giełdę nowych indeksów podyktowane jest chęcią zwiększenia płynności na rynku akcji.

W skład nowego indeksu, który debiutował w dniu wczorajszym na GPW, wchodzi 7% spółek notowanych na głównym rynku giełdowym, stanowiących 76% kapitalizacji i aż 86% obrotów całej giełdy. WIG30 lepiej będzie odzwierciedlał wzrost polskiej gospodarki oraz dynamiczny rozwój polskiego rynku kapitałowego, zdaniem prezesa giełdy. Ogólnie rzecz ujmując ocenia on, że wprowadzenie na giełdę indeksu WIG30, który zastąpił WIG20 ma charakter prorozwojowy.

Przypomnijmy, że indeks WIG20, który był postrzegany jako barometr inwestycyjny, istniał w Polsce od 19 lat. Indeks WIG30 ma być indeksem cenowym, co oznacza, że jego wartość będzie wyliczana na podstawie cen zawartych transakcji, w przeciwieństwie do indeksu WIG30TR, który będzie indeksem dochodowym.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.