< Wróć

Bezrobocie maleje, sprzedaż rośnie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny opublikował pozytywne dane dotyczące polskiej gospodarki. Potwierdzają one ostrożnie słowa premiera Donalda Tuska, że kryzys gospodarczy w Polsce już się zakończył, a nasza gospodarka jest na najlepszej drodze ku wzrostom. Czy rzeczywiście będzie to miało miejsce, czas pokaże. Jak na razie wiadomo, że zmalało kolejny miesiąc z rzędu bezrobocie i wzrosła sprzedaż detaliczna.

Dane GUS potwierdzają wcześniejsze szacunki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, mówiące o spadku stopy bezrobocia. W sierpniu tego roku bezrobocie zmalało o kolejne 0,1 punkty procentowego, osiągając wartość 13%. Są to dane bardzo pozytywne, zwłaszcza, że na ogół w sierpniu bezrobocie w Polsce wzrastało.

Jednocześnie, sprzedaż detaliczna w sierpniu zanotowała wzrost o 3,4% w porównaniu z tym samym miesiącem 2012 roku. Co prawda w ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna spadła o 0,7%, ale realnie wzrosła ona rok do roku o 3,5%. To lepsze wyniki od wcześniejszych przewidywań ekonomistów, którzy szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrośnie o 2,8% rok do roku. Warto przy tym dodać, że łączne obroty w handlu detalicznym w sierpniu 2013 roku wzrosły o 4,3% rok do roku. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w Polsce także zanotowała wzrost – o 0,6% w skali roku, a w ujęciu miesięcznym spadek o 3%.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x