< Wróć

Jak zaksięgować zwrot towaru?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Reklamacja oraz zwrot towaru to pojęcia, które są ze sobą często mylone przez konsumentów, chociaż w świetle obowiązujących przepisów za każdym z tych określeń kryje się dokładnie coś innego. Konsument ma prawo zarówno do reklamowania, jak i do zwrotu towaru – dla przedsiębiorcy natomiast pociąga to za sobą określone konsekwencje.

Najważniejsze różnice

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy reklamacją a zwrotem towaru jest to, że w tym drugim przypadku musi być on w stanie takim jak został zakupiony – nie ma zatem mowy o tym, aby wcześniej był użytkowany. Poza tym na zwrot towaru zgodę musi wyrazić sprzedawca. Należy przy tym koniecznie zaznaczyć, iż jak najbardziej możliwe jest dokonanie zwrotu towaru kupionego przez internet – aczkolwiek jest to nieco trudniejsze i bardziej czasochłonne aniżeli w sytuacji, kiedy zwracany zostaje towar zakupiony w „normalnym” sklepie. Co to wszystko oznacza dla sprzedawcy? Mówiąc najogólniej, musi on ten fakt uwzględnić w papierach, ponieważ zachodzą zmiany w podatku VAT oraz w podatku dochodowym. Duże znaczenie ma tutaj również to czy kupujący jest osobą fizyczną, osobą prowadzącą działalność gospodarczą itp.

Kwestie księgowe

Jeżeli zwrotu towaru dokonuje osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, wówczas wtedy trzeba uwzględnić ten fakt w księgach rachunkowych, podając przyczynę zwrotu. Jeśli zwrócony towar został wymieniony na nowy, o dużo wyższej wartości, klient musi oczywiście dopłacić stosowną różnicę, zaś sprzedający przeprowadzić korektę o kwotę podatku należnego. Podobnie jest w przypadku zwrotu dokonywanego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Co się natomiast tyczy skorygowania faktury VAT, to należy uczynić to w tym miesiącu, kiedy nastąpił zwrot towaru. Kupujący z kolei musi dokonać korekty w zakresie kosztów uzyskania przychodu. W odniesieniu do zwrotu towaru dokonywanego przez osoby posiadające charakter prawny nie ma jasnych regulacji. Przyjmuje się, że korekta musi być dokonana w dniu otrzymania zwrotu. Zwrot towaru powoduje obniżenie podstawy opodatkowania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x