< Wróć

Czy na stażu można dorabiać?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Staże z urzędu pracy cieszą się sporą popularnością – pracodawcy chętnie korzystają z tej formy pozyskiwania siły roboczej, ponieważ nie nakłada to na nich tylu zobowiązań, co w przypadku zatrudnienia pracownika na umowę o pracę (chodzi głównie o koszty). Dla samych stażystów jest to z kolei okazja, by zdobyć niezbędne doświadczenie i wzbogacić swoje CV, co powinno pomóc (przynajmniej teoretycznie) przy poszukiwaniu zatrudnienia.

Najważniejsze warunki

Staże z urzędu pracy są organizowane na ściśle określonych warunkach, dlatego też pracodawca rozważający zatrudnienie stażysty musi pamiętać o ich przestrzeganiu. Przede wszystkim to nie on ustala zasady zatrudnienia, ale starosta, więc w kwestii zmian w tym zakresie niezbędne jest uzyskanie jego zgody. Zasadniczo stażyści nie mogą pracować w nocy, w soboty i w niedziele, a także w systemie zmianowym. Nie dotyczą ich także godziny nadliczbowe. Nie mogą przekraczać czasowych norm pracy (8 godzin dziennie, co daje 40 godzin w tygodniu). Należy też dodać, że nie każdy ma prawo ubiegać się o staż – taki przywilej przysługuje tylko tym osobom, które są zarejestrowane w urzędzie pracy i spełniają kilka ważnych kryteriów, m. in. dotyczących wieku.

Kwestia zarobków

Stażysta nie otrzymuje wynagrodzenia, a stypendium – jest ono wypłacane przez urząd pracy i wynosi 120 procent wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Przy tej sposobności bardzo często pojawia się pytanie o to czy stażyście można dorabiać? Odpowiedź brzmi – nie. Stażysta nie traci bowiem statusu osoby bezrobotnej, w związku z czym zastosowanie znajduje tutaj definicja osoby bezrobotnej. Musi ona spełniać dwa najważniejsze warunki. Po pierwsze – nie może być nigdzie zatrudniona, a po drugie – nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Tyczy się to nie tylko etatów, ale i umów cywilnoprawnych jak umowa o dzieło czy zlecenia oraz umowy agencyjne. Uzyskanie z tego tytułu chociażby najmniejszego dochodu powoduje automatycznie utratę przez daną osobę statusu bezrobotnego, a w konsekwencji także i przerwanie stażu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3transit

trackback
2 miesięcy temu

3logging


0
Would love your thoughts, please comment.x