< Wróć

Ile chcemy zarabiać?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdy z nas chciałby zarabiać jak najwięcej i wciąż narzekamy, że zarabiamy zbyt mało. Jaka płaca satysfakcjonowałaby przeciętnego Polaka? Sprawdzał to serwis Bankier.pl. Okazało się, że statystyczny Polak co miesiąc otrzymuje 2700 zł wynagrodzenia i jest oo dla niego zbyt niskie. Na tle zarobków mieszkańców innych krajów Europy, wynagrodzenie średnie Polaków jest niewielkie.

Jest ono wyższe niż w Bułgarii czy w Rumunii, a także na Łotwie, Węgrzech i Litwie. W pozostałych krajach europejskich zarabia się lepiej niż w Polsce. Najzamożniejsi w całej Europie są Szwajcarzy, uzyskujący miesięczne wynagrodzenie na średnim poziomie 17,8 tys. zł netto. W Unii Europejskiej najlepiej wynagradzani są Duńczycy – po 12,8 tys. zł netto miesięcznie. Średnia płaca w bogatych Niemczech wynosi około 9,1 tys. zł. W ogarniętej kryzysem Grecji średnia płaca to około 4 tys. zł netto na miesiąc.

Pułap zamożności w Polsce został określony jako dochody rzędu 5 tys. zł na rękę miesięcznie. Osoby bogate w naszym kraju zarabiają więcej niż 14 tys. zł na rękę co miesiąc.

Ile Polacy chcieliby zarabiać? Tyle, żeby wystarczyło im na zamożne życie. Dla jednych komfortowa byłaby pensja 3-3,5 tys. zł netto, dla innych – 10 tys. zł. Wszystko zależy od tego, ile dana osoba zarabia w chwili obecnej i na jakim etapie życia się znajduje. Znając realia rynku pracy w Polsce, można racjonalnie wskazać pułap wynagrodzenia, który jest możliwy do osiągnięcia w danej branży działalności gospodarczej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x