< Wróć

Wycofanie samochodu z jednoosobowej działalności gospodarczej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wielu przedsiębiorców do celów związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej wykorzystuje samochód figurujący w środkach trwałych firmy. Nie ma przeciwwskazań co do tego, by pojazd wycofać z działalności i przekazać na cele prywatne, ale trzeba pamiętać o dopełnieniu wymogów formalnych.

Wykreślenie pojazdu z ewidencji środków trwałych

Podobnie jak odliczenie Vat od zakupu samochodu na cele firmowe rządzi się swoimi prawami, tak samo jest przy wycofywaniu auta z ewidencji środków trwałych firmy i przekazywaniu go na cele prywatne. W takiej sytuacji konieczne jest wykreślenie samochodu z tejże ewidencji. Trzeba tu mieć na uwadze różne kwestie – czy pojazd został już zamortyzowany, czy jeszcze nie, czy w związku z przekazaniem go na cele prywatne przedsiębiorca był zobowiązany do wykazania należnego podatku VAT etc. Jeśli auto nie było w pełni zamortyzowane, to ta część, która zamortyzowana nie została nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Podobnie jest z kwotą wykazanego VAT-u należnego oraz z wartością naliczonego VAT-u, o ile przy przekazaniu zaszła konieczność dokonania korekty podatku VAT od zakupu samochodu.

Rozliczenie się z VAT-u

Na ogół przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu. Bez względu na to czy było to odliczenie częściowe czy całościowe, przekazanie samochodu na cele prywatne przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu. Trzeba zatem wykazać VAT należny. Jako podstawę opodatkowania bierze się w tym przypadku pod uwagę cenę nabycia pojazdu (netto – czyli bez podatku). Istnieje opcja, aby wycofanie pojazdu osobowego z działalności było zwolnione z VAT, ale muszą zaistnieć w tym samym czasie określone przesłanki. Po pierwsze – VAT od nabycia auta przedsiębiorca mógł odliczać jedynie w ograniczonym zakresie. Po drugie – pojazd kwalifikuje się pod definicję towaru używanego (zanim został wycofany z działalności, był na cele firmowe wykorzystywany przez co najmniej 6 miesięcy). Wycofanie samochodu z działalności i przekazanie go na cele prywatne podatnik może (ale nie musi) udokumentować za pomocą faktury wewnętrznej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x