< Wróć

Z licencjatem na bezrobociu

[Głosów: 0   Average: 0/5]

W Polsce bardzo popularne są krótkie, 3-letnie studia licencjackie, które pozwalają na zdobycie tytułu zawodowego na uczelni wyższej. Młoda osoba może więc legitymować się w swoim CV takim wykształceniem, ale czy staje się ono szansą na znalezienie dobrej pracy? Bynajmniej, absolwenci studiów licencjackich borykają się z jeszcze większymi problemami na rynku pracy niż osoby kończące studia magisterskie.

Diagnoza Społeczna 2013, czyli szczegółowe badanie polskiego społeczeństwa, wykazała, że pierwszy stopień wyższego wykształcenia, czyli licencjat, daje aż 5-krotnie mniejszą stopę zwrotu niż magisterium. Znacznie częściej więc kandydatury pracowników z tytułem magistra są w ogóle brane pod uwagę w procesach rekrutacji nowych pracowników, niż tytułu licencjata.

Na bezrobociu jest więc tysiące młodych ludzi, którzy ukończyli licencjat. Nie jest on atutem w poszukiwaniu pracy. Poświęcenie czasu i środków finansowych na trzyletnie studia licencjackie nie przybliża młodych ludzi do zdobycia ciekawej, dobrze płatnej pracy w wyuczonym zawodzie. W rzeczy samej licencjaci mogą znajdować się w takim samym położeniu, jak osoby, które skończyły tylko szkołę średnią, technikum czy zawodówkę.

Zatrudnienie szybciej znajdą magistrzy, a nawet osoby po zawodówce, ale z tzw. fachem w ręku, niż licencjaci.

Komentarze

  • […] a c roku na rynek pracy po raz pierwszy wstępuje 400 tys. absolwentów. Z uwagi na dwucyfrowe bezrobocie występujące w naszym kraju, ci młodzi, wykształceni ludzie, nie mogą liczyć na […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.