< Wróć

Pozorne bezrobocie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Czy rzeczywiście w Polsce mamy 13% stopy bezrobocia? Czy wszystkie osoby rejestrujące się w Powiatowych Urzędach Pracy w naszym kraju nie mają zatrudnienia i nie uzyskują żadnych dochodów? Niestety, w sporej części, którą rządowi trudno jest oszacować, bezrobocie jest jedynie pozornym zjawiskiem. Bezrobotni rejestrują się zaś w urzędzie tylko po to, aby otrzymać prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz prawo do zasiłku, jeśli im przysługuje.

Szacuje się, że nawet co trzeci bezrobotny pozornie szuka pracy, a tak naprawdę albo nie ma ochoty pracować, albo też wykonuje pracę „na czarno” i nie chce szukać pracy legalnej. Takie dane opublikowano w badaniu „Diagnoza Społeczna 2013”.

W Polsce około połowa pracujących Polaków zatrudniona jest na umowie o pracę, przy czym umowy na czas nieokreślony są dominującą formą zatrudnienia w naszej rodzimej gospodarce. W 2011 roku udział osób pracujących na stałych etatach wynosił jeszcze 56%. Dziś jest to nieco mniej – 54%.

Pracodawcy chętnie uelastyczniają czas pracy, poprzez stosowanie umów czasowych o pracę. W ten sposób pracuje już 19% osób, a samo zatrudnionych jest kolejnych 7%.

Sami bezrobotni albo rzeczywiście nie mają pracy i intensywnie jej poszukują, albo nie są zainteresowani jej podjęciem, albo pracują na czarno i mają dochody miesięczne nie mniejsze niż 1200 zł. Jeśli wykluczyć z grupy bezrobotnych tych, którzy nie chcą pracować, albo pracują bez umowy przy zachowywaniu statusu osoby bezrobotnej, okazuje się, że bezrobocie w Polsce wynosi 8,6%, zamiast ponad 13%.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x