< Wróć

Ryczałt od umów zlecenie?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

O umowach zlecenie i możliwości ich oskładkowania mówi się w ostatnim czasie bardzo wiele. Rząd ma swoje propozycje składek od zlecenia, z którymi nie zgadza się ZUS. Ten ostatni chce oskładkować wszystkie umowy zlecenie bez wyjątku. Nikt jednak nie zaproponował jeszcze, aby w zakresie odprowadzania składek ZUS od umów cywilnoprawnych, wprowadzić składki ryczałtowe.

Resort pracy przygotował projekt zmian w oskładkowaniu umów zleceń, w którym zobowiązywałoby się pracowników, zleceniobiorców, do samodzielnego obliczania podstawy odprowadzania składki na ubezpieczenia społeczne. Niemniej jednak, odpowiedzialność za poprawność takich wyliczeń spoczywałaby na pracodawcach.

Kontrpropozycją jest ZUS-owskie automatyczne oskładkowanie wszystkich zleceń, ale i ten pomysł nie przypadł do gustu organizacjom pracodawców. Twierdzą oni, że taki stan rzeczy spowoduje jedynie negatywne zmiany na rynku pracy i rozrost tzw. szarej strefy. Alternatywnym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie ryczałtu składkowego od umów cywilnoprawnych, tak od zleceń, jak i umów o dzieło. Byłby to uproszczony sposób wyliczania składek, który nie obciążał by biurokratycznie firmy i ich pracowników. Ryczałt miałby być ustalony odgórnie, przez ustawodawcę, a wysokość składek na ZUS powinna być uzależniona odzyskiwanych dochodów lub przychodów, a nie od liczby zawartych umów cywilnoprawnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x