< Wróć

Zróżnicowanie regionalne płacy minimalnej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Od przyszłego roku płaca minimalna w Polsce ma wzrosnąć nieznacznie, bo o 80 zł brutto. W 2013 roku obowiązywało wynagrodzenie minimalne na poziomie 1600 zł brutto. Komisja Trójstronna nie ustaliła spójnego stanowiska dotyczącego wzrostu takiej płacy, dlatego rząd dał własną propozycję podwyżki wynagrodzenia minimalnego, która została przyjęta.

Płaca minimalna na poziomie 1680 zł brutto będzie nieadekwatna w wielu regionach Polski, przede wszystkim w dużych miastach, gdzie koszty życia są znacznie wyższe od przeciętnych w Polsce. Ze względu na regionalne zróżnicowanie takich kosztów, rząd proponuje ustalenie trzystopniowego systemu płacy minimalnej. Inny jej poziom miałby obowiązywać na płaszczyźnie krajowej, regionalnej i branżowej.

Taką propozycję przedstawił w ostatnim czasie Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Minimalne wynagrodzenie w regionach i poszczególnych branżach jednocześnie nie mogłoby być niższe, niż wynagrodzenia ustalone dla całego kraju, a więc obecnie od kwoty 1680 zł brutto. Oznaczałoby to, że w bogatych miastach, w których obywatele sporo wydają na utrzymanie, można by wprowadzić wyższą płacę minimalną, dostosowaną do potrzeb społecznych.

Gwałtowne podniesienie płacy minimalnej dla całego kraju zdaniem resortu pracy, mogłoby wywołać negatywny skutek w postaci rozrostu szarej strefy zatrudnienia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x