< Wróć

Zwolnienie pracownika w wieku przedemerytalnym

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W Polsce wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Trzeba jednak pamiętać, że począwszy od dnia 1 stycznia br. wiek emerytalny jest podwyższany (odbywa się to stopniowo) – docelowo ma on wynosić 67 lat dla kobiet i mężczyzn. O wieku przedemerytalnym mówi się natomiast wtedy, kiedy pracownikowi brakuje 4 lat do osiągnięcia wieku dającego mu prawo do przejścia na emeryturę.

Ochrona przed wypowiedzeniem

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której potrzebne są nie więcej niż 4 lata, aby osiągnąć wiek emerytalny – jednakże pod warunkiem, że jego osiągniecie oznacza również nabycie prawa do emerytury. Odnosi się to do każdego rodzaju umowy o pracę, a zatem bez znaczenia jest to czy jest ona zawarta na czas określony, nieokreślony bądź na okres próbny, ale trzeba zaznaczyć, iż umowa terminowa może zostać rozwiązana po upływie okresu na jaki była zawarta. Bardzo ważne jest także to, że aby uzyskać prawo do emerytury, pracownik musi osiągnąć nie tylko stosowny wiek, ale także posiadać wymagany staż pracy – w sytuacji, kiedy z uwagi na brak odpowiedniego stażu pracy osiągnięcie wieku emerytalnego nie wiąże się z prawem do nabycia emerytury, ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje.

Kiedy nie obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem?

Wymienić można pewne grupy pracowników, którym z racji na wykonywanie pracy w szczególnych warunkach przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury. Oni także są objęci ochroną przed zwolnieniem w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pracownikom w wieku emerytalnym prawnie chronionym przed wypowiedzeniem pracodawca nie może zmieniać ani warunków pracy, ani płacy – czyli nie może im wręczyć wypowiedzenia zmieniającego. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady – w pewnych okolicznościach (np. wprowadzenie nowych zasad wynagradzania ogółu pracowników) jest to konieczne. Ponadto pracownik może otrzymać wypowiedzenie zmieniające, jeśli utracił zdolność bądź uprawnienia (nie z własnej winy) do wykonywania dotychczasowej pracy. Należy przy tej sposobności dodać, iż jeśli zakład pracy jest likwidowany bądź postawiony w stan upadłości, można wypowiedzieć umowę pracownikowi będącemu w wieku przedemerytalnym. Pracodawcy muszą pamiętać o tym, iż zwolnienie pracownika tylko dlatego, że osiągnął wiek emerytalny i nabył prawo do emerytury jest traktowane jako dyskryminacja. Bycie emerytem nie oznacza także, iż nie można dorabiać do emerytury – zatrudnienie emeryta jak najbardziej wchodzi w rachubę, ale na pewnych zdefiniowanych przepisami zasadach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x