< Wróć

Czy faktura musi zawierać oznaczenie KOPIA/ORYGINAŁ

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zasady wystawiania faktur VAT są regulowane odpowiednimi przepisami – ustawą o VAT (od 1 stycznia br. funkcjonuje ona w znowelizowanej formie) oraz rozporządzeniami wydawanymi przez Ministra Finansów. Pojawiają się przy tej okazji różne kwestie, m. in. dotyczące oznaczeń jakie powinny znajdować się na fakturach.

Oznaczenia na fakturach

Aby faktura vat była poprawna, koniecznie trzeba zamieścić na niej takie dane jak np. datę jej wystawienia i numer, numery NIP wystawcy i odbiorcy, oznaczenia obu stron transakcji, rodzaj towaru bądź usługi i ich ceny jednostkowe, stawki podatku, sumę wartości sprzedaży netto etc. W niektórych przypadkach na fakturach muszą zostać zamieszczane dodatkowe oznaczenia – jak chociażby określenie „metoda kasowa” w przypadku tzw. małych podatników. Faktury są zawsze wystawiane w dwóch egzemplarzach – jeden pozostaje u wystawcy, drugi natomiast trafia do odbiorcy. Jeszcze w ubiegłym roku było tak, że egzemplarz, który zachowywał wystawca oznaczano adnotacją „kopia”, zaś ten przeznaczony do odbiorcy zawierał oznaczenie „oryginał”.

Nowe przepisy

Od 1 stycznia br. uległy jednak zmianie przepisy. Stanowią one, że faktura jest wystawiana w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach. Skonstruowany w ten sposób zapis oznacza zatem, że egzemplarze przeznaczone dla odbiorcy i nabywcy muszą być identyczne. Nie mogą się między sobą różnić, w związku z czym nie należy na nich umieszczać takich oznaczeń jak „oryginał” oraz „kopia”, ponieważ kłóci się to z zasadą identyczności. Co ciekawe, podatnik wystawiający fakturę nie miał obowiązku zamieszczania na fakturach wspomnianych adnotacji już w ubiegłym roku – mógł to robić, ale nie był też do tego zobligowany, przyjmowano jednakże, że jest to uzasadnione. W chwili obecnej – w świetle nowych przepisów – najbardziej logiczne wydaje się zatem zaprzestanie stosowania wymienionych powyżej oznaczeń, pomimo tego, że zdaniem resortu nie ma przeszkód, aby w dalszym ciągu oznaczać faktury „po staremu”. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy interpretacja przepisów wzbudza wątpliwości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

3interrogation


0
Would love your thoughts, please comment.x