< Wróć

Czy na fakturze musi być napisane faktura VAT?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wraz z początkiem 2013 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur. Każdy przedsiębiorca uprawniony do wystawiania tego typu dokumentów musi koniecznie wiedzieć na jakich zasadach się to odbywa – tak, aby faktura nie została zakwestionowana przez organy kontrolne. Sporo jest kwestii, o których należy przy tej sposobności pamiętać, dlatego też niezbędne jest zapoznanie się z odpowiednimi regulacjami w tym zakresie.

Istotne zmiany w przepisach

Znowelizowane przepisy wprowadziły szereg zmian, np. zniknęły faktury wewnętrzne, a podatnicy mogą wystawiać faktury zbiorcze oraz uproszczone, co jest sporym ułatwieniem. Ponadto faktura vat może zostać wystawiona przez osobę trzecią, która posiada stosowne upoważnienie. Ułatwiono także kwestię wystawiania faktur elektronicznych – zaczęła tutaj obowiązywać zasada domniemanej zgody, czego wcześniej nie było. Na fakturach korygujących nie trzeba natomiast podawać danych oraz kwot, które na pierwotnym dokumencie zostały nieprawidłowo wpisane. Ważne zmiany dotyczą również zamieszczania oznaczeń na fakturach.

Oznaczanie faktur

Podatnik musi pamiętać o tym, iż pewne dane na fakturze muszą się znaleźć, aby taki dokument można było uznać za ważny i poprawnie wystawiony – są to informacje takie jak np. oznaczenia wystawcy i odbiorcy i ich numery NIP, rodzaj towarów i usług oraz ich ceny jednostkowe netto etc. Od 1 stycznia 2013 r. nie trzeba umieszczać na fakturach oznaczeń takich jak „oryginał” i „kopia”, przy czym często pojawia się tu pytanie o to czy konieczne jest też oznaczanie dokumentu napisem „faktura VAT”. Otóż w świetle aktualnie obowiązujących przepisów nie jest to obowiązkowe. W zupełności zatem wystarczająca jest adnotacja „faktura”. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że dzień wystawienia faktury przestał być jednoznaczny z powstaniem obowiązku podatkowego (istnieją jednak wyjątki od tej zasady, co trzeba mieć na względzie). Obowiązek podatkowy powstaje zatem nie w momencie wystawienia dokumentu, ale wtedy, kiedy dojdzie do zrealizowania transakcji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1prefixed


0
Would love your thoughts, please comment.x