< Wróć

Delegalizacja weksli pracowniczych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Poselski projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada obecnie likwidację weksli pracowniczych. Są one często podpisywane obecnie przez pracowników w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, w formie tzw. lojalki. Już w lutym tego roku pojawiły się pierwsze przesłanki dotyczące tej sprawy.

Państwowa Inspekcja Pracy kilka miesięcy temu informowała, że weksle pracownicze są niedopuszczalną formą zabezpieczania interesów pracodawców. Ministerstwo pracy jak dotąd nie podjęło realnych działań mających na celu zmianę Kodeksu Pracy i wprowadzenie zakazu weksli pracowniczych. Tymczasem sprawą zajęli się sami posłowie. Stworzyli oni poselski projekt zmian prawa pracy, który ma szansę na wejście w życie w krótkim czasie.

Nowy artykuł dodany do Kodeksu Pracy przez posłów zakłada uznanie za nieważne weksli popisanych przez pracowników w celu zabezpieczenia roszczeń pracodawcy za ewentualnie powstałe szkody. Nawet to, że pracodawca żąda podpisania weksla lub złożenia prze pracownika oświadczenia o poddaniu się egzekucji i uznaniu ewentualnego długu, zdaniem posłów, autorów nowelizacji Kodeksu Pracy, jest wykroczeniem przeciwko pracowniczym prawom.

Dziś formalnie weksle nie są naruszeniem tychże praw, więc PIP nie może w związku z nimi podejmować jakiejkolwiek interwencji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x