< Wróć

Zadekretowano adresy zweryfikowane negatywnie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej mogą dochodzić należności finansowych na różne sposoby. Istnieje m. in. możliwość złożenia pozwu do e-sądu, co jest sposobem o wiele łatwiejszym aniżeli wstępowanie na tradycyjną drogę sądową. Za rozpatrywanie pozwów, które zostały złożone w elektronicznym postępowaniu upominawczym odpowiedzialny jest Sąd Rejonowy z siedzibą w Lublinie.

Złożenie e-pozwu

Złożenie e-pozwu jest możliwe po uprzednim założeniu konta na stronie www.e-sad.gov.pl (na jego aktywowanie należy poczekać do 3 dni roboczych). Niezbędne jest posiadanie podpisu elektronicznego. Należy przy tym zaznaczyć, iż samo wypełnienie pozwu nie oznacza tego, że został on złożony. Za takowy uznaje się go wówczas, gdy po pierwsze – został podpisany elektronicznie, po drugie – uiszczono opłatę z tego tytułu. Nakaz zapłaty wydany przez e-sąd we wspomnianym powyżej trybie jest tytułem egzekucyjnym (nakaz jest wydawany w przeciągu kilku dni roboczych od daty złożenia pozwu).

Problemy z adresem pozwanego

Czasami zdarza się, że osoba składająca e-pozew spotyka się z sytuacją, że stan jej sprawy zostaje opatrzony adnotacją „zadekretowano adresy zweryfikowane negatywnie”. Co to oznacza? Adres pozwanego podlega weryfikacji, do czego jest wykorzystywana baza PESEL, w której zgromadzone są adresy zameldowania. Adres zameldowania pozwanego nie musi się zaś zgadzać z faktycznym adresem, pod którym on zamieszkuje. Jeśli weryfikacja adresu nie przebiegła pozytywnie, nakaz zapłaty nie jest wydawany (choć mogą się zdarzyć wyjątki od tej zasady). Co w takich okolicznościach może zrobić powód? Powinien przede wszystkim poczekać na merytoryczne postanowienie. Najczęściej zawiera ono informację, iż brak jest podstaw do wydania nakazu. Najrozsądniejsze wydaje się skierowanie sprawy do „normalnego” sądu, gdzie należy wykazać, iż miejsce zamieszkania pozwanego jest inne niż adres zameldowania (pomocne okazują się np. zeznania świadków). Poza tym pisząc e-pozew, można na wstępie zaznaczyć, iż adres zameldowania pozwanego nie jest tożsamy z faktycznym adresem zamieszkania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 miesięcy temu

2plutarch


0
Would love your thoughts, please comment.x