< Wróć

Czy pracodawca może sprawdzić pracownika alkomatem?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca ma podejrzenia co do stanu trzeźwości pracownika. Świadczyć o tym mogą różne przesłanki, np. zachowanie pracownika wyraźnie wskazujące na to, iż pożywał on alkohol lub znalezione na terenie zakładu pracy opakowania po alkoholu. Co wówczas może zrobić pracodawca? Jakie kroki ma prawo podjąć?

Zgoda na badanie

Najprostszym rozwiązaniem, które potwierdziłoby (lub nie) podejrzenia jest sprawdzenie pracownika alkomatem. Jednakże w tym zakresie przepisy nie są korzystne dla pracodawców – nie mogą oni bowiem przeprowadzić takiej kontroli na własną rękę nawet wówczas, gdy wygląd i zachowanie pracownika jednoznacznie wskazują na to, iż znajduje się on pod wpływem alkoholu. Przeprowadzenie badania za pomocą alkomatu jest możliwe, jeśli pracownik wyrazi na to zgodę. To warunek niezbędny, którego pracodawca musi przestrzegać. Jeżeli pracownik takowej zgody nie wyrazi, wówczas pracodawcy nie pozostaje nic innego jak wezwanie policji. W tym układzie pracownik musi się poddać badaniu, którego przeprowadzenie leży w kompetencji policji. Wezwanie policji nie jest koniecznością, a przywilejem pracodawcy – to, że pracownik jest nietrzeźwy można uwodnić i na inne sposoby, np. zeznaniami świadków.

Co grozi nietrzeźwemu pracownikowi?

Obowiązujący w Polsce kodeks pracy nie precyzuje wielu kwestii związanych z opisywanym zagadnieniem. Nie ma zatem znaczenia to jak duże jest stężenie alkoholu w krwi pracownika. Nigdzie też nie jest napisane czy pracodawca ma prawo sprawdzić tylko konkretnego pracownika, czy też wszystkich. Z punktu widzenia przepisów kluczowe w tym kontekście jest to, że pracownik wykonywał pracę będąc pod wpływem alkoholu bądź zamierzał przystąpić do jej wykonywania w stanie nietrzeźwości. Przy tej sposobności musi też mieć na uwadze to, że za pojawienie się w pracy pod wpływem alkoholu grożą poważne konsekwencje – włącznie z dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy, jeżeli pracodawca udowodni danej osobie, że w godzinach pracy znajdowała się ona pod wpływem alkoholu. Pracodawca ma obowiązek nie dopuścić nietrzeźwej osoby do pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x