< Wróć

Wymiana opon w kosztach podatkowych

Ratings forWymiana opon w kosztach podatkowych

Wymiana opon letnich na zimowe (i odwrotnie) nie jest póki co w Polsce obowiązkowa, jednakże spora część kierowców przywiązuje do tego dużą wagę. Opony wymieniane są nie tylko w samochodach prywatnych, ale również i w tych wykorzystywanych na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tutaj zaś rodzi się pytanie o to czy poniesione w związku z tym wydatki firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Wymiana opon to koszt uzyskania przychodu

Należy na początku przypomnieć, iż kosztem podatkowym są wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodu bądź zabezpieczenia źródła przychodu (funkcjonują pewne wyjątki od tej zasady). Tak więc wymiana opon w służbowych samochodach jak najbardziej się w nie wpisuje, ale pod pewnymi warunkami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie zawsze wspomniane wydatki uznawane są za koszt podatkowy. Należy też mieć przy tym na uwadze to czy pojazd nie jest użytkowany na podstawie kilometrówki – to ważne, gdyż wiąże się z ograniczeniami przy rozliczaniu się z wydatków.

Warunki do spełnienia

Prawo do zaliczenia wymiany opon przysługuje jedynie tym przedsiębiorcom, którzy rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym bądź na zasadach ogólnych. Nie wchodzi zatem rachubę rozliczanie się kartą podatkową bądź ryczałtem ewidencjonowanym. Ponadto samochód musi figurować w ewidencji środków trwałych firmy bądź być użytkowany na podstawie kilometrówki. Jeśli wymogi te są spełnione, do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może także zaliczyć wydatki jakie ponosi w związku z przechowywaniem opon. Korzyści podatkowe są oczywiście tym większe, im więcej samochodów jest wykorzystywanych na cele związane z prowadzenie, działalności gospodarczej. Co się tyczy rozliczania pojazdów użytkowanych na podstawie kilometrówki, wydatki na wymianę i przechowywanie opon nie mogą przekroczyć pewnych limitów. Wysokość limitu jest zdeterminowana liczbą przejechanych kilometrów oraz pojemnością silnika auta. Kwota będąca nadwyżką nie może zostać uznana za koszt podatkowy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.