< Wróć

Wymiana opon w kosztach podatkowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wymiana opon letnich na zimowe (i odwrotnie) nie jest póki co w Polsce obowiązkowa, jednakże spora część kierowców przywiązuje do tego dużą wagę. Opony wymieniane są nie tylko w samochodach prywatnych, ale również i w tych wykorzystywanych na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tutaj zaś rodzi się pytanie o to czy poniesione w związku z tym wydatki firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Wymiana opon to koszt uzyskania przychodu

Należy na początku przypomnieć, iż kosztem podatkowym są wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodu bądź zabezpieczenia źródła przychodu (funkcjonują pewne wyjątki od tej zasady). Tak więc wymiana opon w służbowych samochodach jak najbardziej się w nie wpisuje, ale pod pewnymi warunkami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie zawsze wspomniane wydatki uznawane są za koszt podatkowy. Należy też mieć przy tym na uwadze to czy pojazd nie jest użytkowany na podstawie kilometrówki – to ważne, gdyż wiąże się z ograniczeniami przy rozliczaniu się z wydatków.

Warunki do spełnienia

Prawo do zaliczenia wymiany opon przysługuje jedynie tym przedsiębiorcom, którzy rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym bądź na zasadach ogólnych. Nie wchodzi zatem rachubę rozliczanie się kartą podatkową bądź ryczałtem ewidencjonowanym. Ponadto samochód musi figurować w ewidencji środków trwałych firmy bądź być użytkowany na podstawie kilometrówki. Jeśli wymogi te są spełnione, do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może także zaliczyć wydatki jakie ponosi w związku z przechowywaniem opon. Korzyści podatkowe są oczywiście tym większe, im więcej samochodów jest wykorzystywanych na cele związane z prowadzenie, działalności gospodarczej. Co się tyczy rozliczania pojazdów użytkowanych na podstawie kilometrówki, wydatki na wymianę i przechowywanie opon nie mogą przekroczyć pewnych limitów. Wysokość limitu jest zdeterminowana liczbą przejechanych kilometrów oraz pojemnością silnika auta. Kwota będąca nadwyżką nie może zostać uznana za koszt podatkowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x