< Wróć

CIT nie dla spółek komandytowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Polskiego Stronnictwa Ludowego, spółki komandytowe nie będą objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych. CIT natomiast zostanie nałożony na spółki komandytowo-akcyjne.

Nadal będzie więc można stosować optymalizację podatkową dla spółek komandytowych, polegającą na unikaniu podwójnego opodatkowania ich dochodów. Sejm ostatecznie podjął decyzję, że wyłącznie wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych będą musieli płacić CIT i nie unikną już podwójnego opodatkowania – z tytułu dochodu spółki i dochodu samych wspólników. W spółkach komandytowych jedynie wspólnicy będą odprowadzali do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy.

Jeśli propozycja PSL zostałaby zaakceptowana w Sejmie, spółki komandytowe straciłyby swój faktyczny sens gospodarczy. Obecnie pozwalają one dzięki połączeniu ze spółką z o.o. na unikanie odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez wspólników oraz na wyłączenie dochodu spółki spod podatku dochodowego od osób prawnych.

Wspólnicy spółek komandytowych mogą więc odetchnąć z ulgą, że korzystna dla nich forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce zostanie utrzymana w niezmienionym kształcie, jeśli chodzi o podatek dochodowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x