< Wróć

CIT nie dla spółek komandytowych

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Polskiego Stronnictwa Ludowego, spółki komandytowe nie będą objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych. CIT natomiast zostanie nałożony na spółki komandytowo-akcyjne.

Nadal będzie więc można stosować optymalizację podatkową dla spółek komandytowych, polegającą na unikaniu podwójnego opodatkowania ich dochodów. Sejm ostatecznie podjął decyzję, że wyłącznie wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych będą musieli płacić CIT i nie unikną już podwójnego opodatkowania – z tytułu dochodu spółki i dochodu samych wspólników. W spółkach komandytowych jedynie wspólnicy będą odprowadzali do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy.

Jeśli propozycja PSL zostałaby zaakceptowana w Sejmie, spółki komandytowe straciłyby swój faktyczny sens gospodarczy. Obecnie pozwalają one dzięki połączeniu ze spółką z o.o. na unikanie odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez wspólników oraz na wyłączenie dochodu spółki spod podatku dochodowego od osób prawnych.

Wspólnicy spółek komandytowych mogą więc odetchnąć z ulgą, że korzystna dla nich forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce zostanie utrzymana w niezmienionym kształcie, jeśli chodzi o podatek dochodowy.

Komentarze

  • […] i podatkowym dla przedsiębiorców pozostaje zakładanie takich struktur gospodarczych jak spółki komandytowe. Coraz więcej firm decyduje się też na założenie spółki w krajach o niskich podatkach, skąd […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.