< Wróć

Czy pracownik może odmówić udziału w szkoleniu?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Coraz więcej pracodawców w Polsce rozumie potrzebę organizowania szkoleń dla pracowników, celem których jest podnoszenie kwalifikacji oraz nabywanie nowych umiejętności. Płyną z tego obustronne korzyści – dla pracodawców jest to szansa na zbudowanie zespołu składającego się z kompetentnych profesjonalistów, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach osiąganych przez firmę. Często pojawia się w tym kontekście pytanie o to czy pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu?

Obowiązek wykonywania poleceń służbowych

Zacząć należy od tego, że np. udział w szkoleniu BHP jest dla wszystkich pracowników obowiązkowy – tak stanowi kodeks pracy. Przepisy te mówią również o tym, że pracownik poprzez nawiązanie stosunku pracy zobligował się do tego, że będzie wykonywał wydawane przez swego przełożonego polecenia służbowe, o ile mają one związek z wykonywaną przez niego pracą i nie naruszają postanowień umowy o pracę, a także pozostają w zgodzie zarówno z prawem, jak i z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli szkolenie, na które podwładny zostaje oddelegowany przez pracodawcę odbywa się w godzinach pracy, pracownik musi w nim wziąć udział. Co się natomiast tyczy szkoleń organizowanych poza godzinami pracy, pracownikowi przysługuje prawo odmowy – jako powód może podać albo ciążę, albo konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 4 lat.

Odmowa udziału w szkoleniu i jej konsekwencje

Odmawiając udziału w szkoleniu, pracownik musi się liczyć z poniesieniem z tego tytułu konsekwencji takich jak np. nagana z wpisaniem do akt czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Odmowa zawsze musi być poparta solidnym uzasadnieniem – w szczególności wówczas, gdy do podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownik jest zobligowany postanowieniami umowy o pracę, przepisami szczególnymi lub zapisami zawartymi w regulaminie zakładu pracy bądź układu zbiorowego pracy. Zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy pracownik rzeczywiście nie może wziąć udziału w szkoleniu odbywającym się w ściśle określonym terminie, ale nie wolno mu zapominać o tym, że nie wykonywanie służbowych poleceń naraża go na sankcje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
paks
paks
10 miesięcy temu

OK, a jak wybrać szkolenia bhp dla osób kierujących pracownikami? Na co zwrócić uwagę, od czego zależy poziom? Coś na ten temat – https://www.tarbonus.pl/produkt/szkolenie-okresowe-bhp-pracodawcow-i-innych-osob-kierujacych-pracownikami/ ?


6
0
Would love your thoughts, please comment.x