< Wróć

Praca do 70-tki?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rząd zdecydował się na przeforsowanie w Sejmie nowej ustawy emerytalnej, podwyższającej wiek emerytalny Polaków. Dotychczas kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Obecnie wiek emerytalny został zrównany ze sobą, bez względu na płeć na emeryturę wkrótce Polacy będą przechodzić dopiero po osiągnięciu 67 roku życia.

Eksperci wypowiadają się jednak, że taki wiek emerytalny jest nieadekwatny do obecnej długości życia społeczeństwa. Niewykluczone więc, że w najbliższej przyszłości wiek przechodzenia Polaków na emeryturę zostanie jeszcze zwiększony, nawet do 70 roku życia. Przewidywana długość życia wydłuża się, a wraz z nią wydłużona powinna być aktywność zawodowa Polaków.

Podobne tendencje występują i w innych krajach europejskich. Przykładowo, u naszych zachodnich sąsiadów, spada liczba urodzeń, a rośnie długość życia. Nieuchronne wydaje się więc wydłużenie wieku emerytalnego w Niemczech.

Należy zadbać o aktywizację zawodową ludzi starszych, ponieważ życie zawodowe musi zostać dopasowane do długości życia człowieka. Jeśli długość ta wzrasta to i okres pracy zawodowej musi iść z nią w parze. Niemcy np. żyją dłużej i zdrowiej się starzeją, dlatego ich aktywność zawodowa musi zostać wkrótce wydłużona.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x