< Wróć

Jak założyć gabinet stomatologiczny?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Stomatologia jest w dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych, a także najbardziej dochodowych specjalizacji medycznych. Różnego rodzaju problemy z zębami czy z jamą ustną prędzej czy później dopadają każdego – lekarze stomatolodzy na brak pracy narzekać nie mogą. Własny gabinet stomatologiczny jest inwestycją co prawda kosztowną, ale zdecydowanie opłacalną. Jednakże jego uruchomienie wiąże się ze spełnieniem kilku warunków.

Specyfika działalności

Każdy, kto zastanawia się nad tym jak założyć firmę musi mieć na uwadze wiele kwestii, m. in. tych dotyczących specyfiki tejże działalności. Nie inaczej jest zatem w przypadku gabinetów stomatologicznych. Przede wszystkim lekarz musi dysponować stosownym wykształceniem, a także prawem do wykonywania zawodu na terytorium Polski. Konieczna jest także praktyka zawodowa, która wynosi minimum 2 lata (uwaga: do okresu praktyki zawodowej nie jest wliczany staż). Stomatolog musi być też członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej. Naturalnie założona przez niego działalność musi być zgodna z jej przeznaczeniem.

Odpowiedni lokal i sprzęt

Sam lokal przeznaczony na gabinet stomatologiczny musi odpowiadać pewnym kryteriom, co potwierdza pozytywna decyzja wydana przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Nieodzowny jest ponadto specjalistyczny sprzęt – jego zakup generuje największy koszt. Trzeba się w tym momencie liczyć z wydatkami rzędu co najmniej 100 tys. zł, a nawet i dwukrotnie większymi, jeśli na wyposażeniu gabinetu miałyby się znaleźć dodatkowe urządzenia. Ich zakup nie jest oczywiście konieczny, aczkolwiek warto go rozważyć – podobnie sprawa się ma z zatrudnieniem pomocy dentystycznej czy z nawiązaniem współpracy z technikiem dentystycznym. Warto przy tym zauważyć, iż stosowanie niektórych urządzeń – jak np. aparatury rentgenowskiej – wymaga zdobycia odpowiednich uprawnień. Decydując się natomiast na podpisanie z NFZ umowy na refundowane świadczenia stomatologiczne, lekarz jest zobligowany do świadczenia tych usług, które zostały określone w stosownym rozporządzeniu wydanym przez resort zdrowia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x