< Wróć

Zwolnienie pracownika często nieobecnego z powodu choroby

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W powszechnej świadomości Polaków już dawno zakorzeniło się przekonanie, iż zwolnienie lekarskie zapewnia ochronę przed zwolnieniem z pracy. W rzeczywistości nie do końca jest to prawdą. Kodeks pracy stanowi, iż nie ma możliwości wręczenia wypowiedzenia pracownikowi w czasie jego urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy – o ile nie upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Choroba pracownika – problemy pracodawcy

Dłuższa nieobecność pracownika spowodowana chorobą (bądź krótkie, ale częste nieobecności) to dla pracodawcy spory problem. Musi nie tylko zreorganizować plan pracy firmie, ale też często znaleźć zastępstwo, co generuje koszty. Zastanawiając się nad tym czy w takiej sytuacji wchodzi w rachubę zwolnienie pracownika, pracodawca musi brać pod uwagę dwa najważniejsze czynniki, a mianowicie okres nieobecności z powodu choroby oraz staż pracy u danego pracodawcy. Jeżeli chodzi o doliczanie okresów zatrudnienia u innych pracodawców, taka opcja istnieje tylko w bardzo nielicznych przypadkach, np. wskutek śmierci dotychczasowego pracodawcy.

Kiedy można zwolnić pracownika?

Jeżeli zatem niezdolność do pracy pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy krócej iż 6 miesięcy trwa dłużej niż 3 miesiące, pracodawcy przysługuje prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Podobnie jest wówczas, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej aniżeli okres pobierania z tego tytułu przez pracownika wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – pod warunkiem, gdy staż pracownika u danego pracodawcy przekracza 6 miesięcy bądź przyczyną niezdolności do pracy jest choroba zawodowa lub wypadek przy pracy. Należy koniecznie nadmienić, iż ustawowa ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje, kiedy zakład pracy ogłasza upadłość bądź zostaje postawiony w stan likwidacji. Tak samo jest wtedy, kiedy obecny w pracy pracownik otrzymuje wymówienie – pójście na zwolnienie niczego tu już nie zmieni, aczkolwiek pracodawca powinien swoją decyzję uzasadnić.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3delivering


0
Would love your thoughts, please comment.x