< Wróć

Co z urlopem dla wychowujących rodziców?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Od 1 października 2013roku w Polsce weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o urlopach wychowawczych i macierzyńskich. Na mocy nowych przepisów wprowadzono w naszym kraju roczny urlop rodzicielski, który swoim zasięgiem objął również te matki, które urodziły dzieci od początku 2013 roku.

Rząd jednak zapomniał o uregulowaniu w nowej ustawie sytuacji tych osób, które w dniu 1 października 2013roku pozostawały na urlopach wychowawczych i macierzyńskich. Zdaniem prawników, może to budzić spore kontrowersje. W ustawie brakuje przepisów przejściowych, które skutecznie i w sposób jednoznaczny regulowałyby stosowanie nowych zasad do już udzielonych urlopów.

Nie wiadomo obecnie, czy marce, która obecnie jest w trakcie urlopu udzielonego w związku z opieką nad dzieckiem przysługuje 36 miesięcy na urlop wychowawczy, czy też jej urlop będzie liczony zgodnie z zasadami po reformie. Jeśli tak, to urlop kobiety zostanie skrócony o miesiąc, który może wykorzystać ojciec dziecka.

Ani sami zainteresowani, czyli rodzice dzieci, ani pracodawcy obecnie nie wiedzą, jak stosować w sposób poprawny nowe przepisy o urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x