< Wróć

Bezrobocie stoi w miejscu

Na koniec października 2013 roku w powiatowych urzędach pracy w Polsce zarejestrowanych było 2 mln 76 tys. bezrobotnych, jak wynika z danych przekazanych do wiadomości publicznej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Szef resortu pracy twierdzi, że pomimo ustabilizowania się stopy bezrobocia i niewielkich jej spadków, nadal sytuacja na polskim rynku pracy jest co najmniej trudna.

W ciągu 8 ostatnich miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 260 tys. osób, tylko w październiku w stosunku do września z urzędów pracy ubyło 6,7 tys. bezrobotnych. Ostatni tak wyraźny spadek bezrobocia w Polsce był obserwowany przed kryzysem gospodarczym na świecie, w 2008 roku, a przecież wtedy sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra.

Zdaniem ministra pracy, większość z bezrobotnych, którzy w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy znalazło pracę, mogło rozpocząć lub kontynuować karierę zawodową dzięki Funduszowi Pracy, wspomagającego aktywność zawodową w naszym kraju. Zdecydowane ożywienie na rynku pracy widać w województwie śląskim, gdzie stopa bezrobocia spadła tam po raz pierwszy od 5lat. Spadek być może nie był spektakularny – o 1,5 tys. osób, ale i tak dzięki niemu można mówić o jakiejkolwiek poprawie na rynku pracy.

Komentarze

  • […] startowy dla firm stworzony przez PO ma skutecznie walczyć z istniejącym, wysokim poziomem bezrobocia w Polsce. Pakiet zmian deregulacyjnych kierowany jest do osób chcących założyć własną […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.