< Wróć

Odliczanie VAT od samochodów w 2014 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przedsiębiorcom dokonującym zakupu samochodu na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przysługują – pod pewnymi warunkami – odliczenia w podatku VAT. Warto w tym momencie nadmienić, iż na polskim rynku klienci instytucjonalni stanowią większość nabywców aut. Ministerstwo Finansów opracowało zmiany w przepisach dotyczących odliczania VAT od zakupu samochodów – wejdą one w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Zmiany obejmować swoim zakresem będą również wydatki związane z użytkowanie pojazdu, a zatem np. ryczałt samochodowy. Najważniejsza modyfikacja odnosić się będzie do zasad odliczania podatku VAT od zakupu samochodów osobowych i o masie nie przekraczającej 3,5 ton, a także do wydatków ponoszonych na ich utrzymanie (zakup paliwa etc.). Resort chce, aby w tych wszystkich wymienionych przypadkach obowiązywały takie same zasady. Zanosi się na to, że przedsiębiorcy będą odliczali podatek na następujących warunkach – po 50 procent dla zakupu auta, na zakup paliwa i na inne wydatki eksploatacyjne (np. serwisowanie).

Jak to wszystko przekłada się na konkretne kwoty? Na dzień dzisiejszy limit odliczenia wynosi 60 procent kwoty podatku naliczonego – jest to 6 tys. zł. Po wprowadzeniu zmian limit wyniesie 50 procent – czyli 8 tys. zł. Przedsiębiorcy chcieli, aby podatek VAT od zakupu samochodu, części i serwisu można było odliczać w 100 procentach, ale nie należy oczekiwać, iż uda się im tę opcję przeforsować. Planowane zmiany mają związek z aktualną sytuacją na rynku.  Kryzys spowodował, że sprzedaż samochodów nie wzrasta w jakiś znaczący sposób – co w szczególności dotyczy marki premium, która najprawdopodobniej sporo zyska na planowanych zmianach. Prognozy są takie, że pod koniec roku nastąpi wyraźnie zauważalny wzrost sprzedaży. Efektem nowelizacji przepisów będzie to, że powiększy się katalog pojazdów, w stosunku do których znajdować zastosowania nie będą miały limity w odliczaniu podatku VAT. Odliczyć podatek naliczony będzie można także od zakupu paliwa do napędu silnikowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x