< Wróć

Czy faktury elektroniczne muszą być drukowane?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każda firma jest zobligowana do prowadzenia szeroko rozumianej dokumentacji – służy to celom kontrolnym. Niemniej jednak prowadzenie dokumentacji przedsiębiorca może sobie uprościć poprzez korzystanie ze specjalnych komputerowych programów księgowych oraz księgowości online. To spore ułatwienie i oszczędność – pod wieloma względami. Jednakże w tym momencie pojawia się pytanie o to czy przechowywanie dokumentacji w formie elektronicznej zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku posiadania jej w formie drukowanej?

Co drukować, a czego nie?

Wszystko w tym momencie zależy od tego jakie dokładnie dokumenty wchodzą w rachubę. Jeżeli są to dla przykładu e-faktury, to nie trzeba ich drukować. Niekiedy jednak organy skarbowe wymagają tego, by pewne dokumenty przechowywane w formie elektronicznej były archiwizowane także w tradycyjnej, papierowej postaci. Tyczy się to przede wszystkim księgi przychodów i rozchodów, ale także raportów z kas fiskalnych (zarówno tych dobowych, jak i miesięcznych), dokumentacji zatrudnienia poszczególnych pracowników czy ewidencji przebiegu pojazdu wykorzystywanego do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dokumenty trzeba przechowywać przez 5 lat.

Ułatwienia dla firm

Należy przy tym pamiętać, iż przy przechowywaniu dokumentów w formie elektronicznej muszą być spełnione pewne wymogi. Nie wystarczy jedynie zapisanie ich na dysku twardym komputera – ten w każdej chwili może ulec awarii, dlatego też dane należy trzymać również i w innym miejscu, np. na dysku wirtualnym. Nie będzie wówczas problemu z dostępem do nich w razie awarii komputera czy braku łączności z Internetem. Plusem korzystania z aplikacji komputerowych i online jest to, że dokumentacja nie zajmuje aż tyle miejsca co w przypadku gromadzenia jej wyłącznie w papierowej postaci. Można w ten sposób zaoszczędzić na kosztach prowadzenia działalności gospodarczej – wiele firm, głównie reprezentujących sektor małych i średnich przedsiębiorstw, rezygnuje z zatrudniania księgowych i decyduje się na skorzystanie z usług z zakresu księgowości internetowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x