< Wróć

Plaga lewych faktur

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kancelaria Chmielniak przygotowała raport dotyczący między innymi przestępstw gospodarczych w Polsce. Niestety, wskazuje on na to, że wielu przedsiębiorców ucieka się do nielegalnych sposobów optymalizowania swoich kosztów. Zalicza się do nich między innymi operowanie tzw. lewymi fakturami. Nie tylko takich przestępstw dopuszczają się polscy właściciele firm.

Dla budżetu państwa rzecz jasna niekorzystnym zjawiskiem jest wystawianie przez przedsiębiorców lewych faktur, opisujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze. Nieuczciwi przedsiębiorcy w ten sposób optymalizują koszty swojej działalności, obniżając kwotę podatku VAT naliczonego o kwotę wykazanej na lewej fakturze. Zaliczają oni również wykazany na takich fakturach wydatek do kosztów uzyskania przychodów, obniżając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jest to przykład wyłudzania od państwa podatku VAT i podatku dochodowego.

Skala tego zjawiska jest trudna do oszacowania. Wiadomo jedynie, że w 2012 roku Ministerstwo Finansów ujawniło ponad 150 tys. fikcyjnych faktur, opiewających łącznie na kwotę ponad 15 mld zł. To ogromny wzrost w porównaniu do 2011 roku – o 160%. Donosy do urzędów skarbowych jak również działania samych organów kontrolnych pozwalają na zwiększanie skali wykrywania takich przestępstw.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1consumption

trackback
1 miesiąc temu

2beadle


0
Would love your thoughts, please comment.x