< Wróć

Polki pracują dłużej

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dotychczas w Polsce obowiązywał wiek emerytalny u kobiet 60 lat a u mężczyzn 65 lat. Panie mogły też przejść na emeryturę wcześniej, korzystając z możliwości rezygnacji z pracy i pobierania świadczenia emerytalnego z ZUS w wieku 55 lat. Obecnie nie jest to możliwe. Panie pracują coraz dłużej i w stażu pracy przewyższają panów.

Dane ZUS wskazują, że statystyczna Polka, która odeszła na emeryturę w ubiegłym, 2012 roku, pracowała dłużej niż mężczyzna. To pierwsza taka sytuacja w całej historii działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Gazeta Wyborcza wyliczyła, że Polak odchodzący na emeryturę w 2012 roku miał średni staż pracy wynoszący 33,4 roku, zaś kobieta – aż 34,7 roku.

Powodem takiej sytuacji jest fakt, że wielu mężczyzn utrzymało swoje przywileje emerytalne, podczas gdy wraz z rządową reformą pomostową kobiety straciły już w 2008 roku prawo do wcześniejszej emerytury. Pamiętajmy, że emerytura wcześniejsza byłą pobierana w przeważającej ilości przypadków przez 55-letnie kobiety. Krótszy czas pracy mężczyzn wynika z tego, że panowie należący do szczególnych grup pracowniczych – górnicy czy hutnicy, mogą korzystać z wcześniejszych świadczeń emerytalnych, co obniża średni staż pracy nowych emerytów.

Komentarze

  • […] najwyższych szczeblach hierarchii organizacyjnej w przedsiębiorstwach. Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn w krajach członkowskich UE znalazły się w centrum zainteresowania Komisji […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.