< Wróć

Towary używane bez zwolnienia z VAT

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Od 1 stycznia 2014 roku wchodzi w życie nowa ustawa o VAT, która zmieni zasady wystawiania faktur oraz ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego. Jedną ze zmian wprowadzanych na mocy tej ustawy jest odebranie przedsiębiorcom możliwości korzystania ze zwolnienia z podatku VAT przy dokonywaniu sprzedaży używanych składników firmowego majątku.

Wraz ze znowelizowaniem przepisów ustawy o VAT znoszone jest pojęcie „towarów używanych”, przez co przedsiębiorcy będą musieli obowiązkowo opodatkowywać VAT-em sprzedaży towarów, przy zakupie których nie przysługiwało im prawo do odliczenia VAT-u.

Tylko do końca 2013 roku właściciele firm sprzedając używane składniki swojego majątku firmowego, nie będą doliczali do kwoty sprzedaży podatku VAT, o ile wcześniej przy wprowadzaniu danej rzeczy do majątku firmy nie dokonywali odliczenia VAT oraz użytkowali tą rzecz co najmniej przez pół roku.

Od nowego roku nie będzie możliwości stosowania takiego zwolnienia z podatku VAT. Zwolnienie z VAT nie jest znoszone całkowicie, bowiem będzie można z niego korzystać przy sprzedaży majątku firmowego, tj. towarów, które były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej z VAT – bez względu na okres używania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x