< Wróć

Humaniści czy ekonomiści – kto lepiej zarabia?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Firma Sedlak&Sedlak postarała się odpowiedzieć na pytanie, jak zarabiają absolwenci kierunków technicznych, a jak humaniści? Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń z 2012 roku pokazało, że średnio ekonomiści i inżynierzy zarabiają 5500 zł, a humaniści – zaledwie 4 060 zł.

Występuje więc prawidłowość, że wynagrodzenie osób po studiach wyższych magisterskich o specjalnościach technicznych są wyższe od płac absolwentów kierunków humanistycznych. Jeśli humaniści chcieliby zarabiać tyle samo, co ekonomiści czy inżynierzy, musieliby pracować po niemalże 11 godzin dziennie, podczas gdy absolwentom kierunków technicznych wystarczyłoby 8 godzin dziennie na taką samą płacę.

Osoby kończące studia techniczne najwięcej zarabiali w Polsce w poprzednim roku. Co druga osoba uzyskiwała w takim przypadku średnie wynagrodzenie rzędu 5,5 tys. zł, a co czwarta – aż 9 tys. zł. Absolwenci kierunków ekonomicznych zarabiają średnio po 5 tys. zł miesięcznie, czyli o 500 zł mniej niż absolwenci kierunków technicznych. Studia o profilu nauk technicznych dają kończącym je osobom średnią płacę na poziomie 4,8 tys. zł, a studia humanistyczne – 4 060 zł.

Mniejsze zarobki są notowane w przypadku absolwentów studiów rolniczych, artystycznych i pedagogicznych, odpowiednio 3 783 zł, 3 300 zł i 3 100 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x