< Wróć

Mały ZUS w 2014 roku

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać nowa stawka wynagrodzenia minimalnego. Obecnie wynosi ono 1600 zł brutto, a od nowego roku wzrośnie do kwoty 1680 zł brutto. Podwyżka ta jest zagwarantowana ustawowo. Informacja ta z całą pewnością ucieszy te osoby, które za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie minimalne. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla przedsiębiorców.

Wyższe stawki preferencyjnego ZUS-u

Nowo utworzonym firmom przez pierwsze 2 lata działalności przysługują składki ZUS w obniżonym, preferencyjnym wymiarze – jest to tzw. mały ZUS. Ich wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nalicza się je od podstawy wymiaru stanowiącej 30 procent kwoty tegoż wynagrodzenia. W związku zatem z podwyżką, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. składki na ubezpieczenie społeczne będą naliczane od podstawy wynoszącej 504 zł (aktualnie jest to 480 zł). Wydawać by się mogło, że w skali miesiąca nie będzie to duża podwyżka – 7,66 zł, aczkolwiek dla początkujących przedsiębiorców każdy dodatkowy wydatek ponoszony na poczet kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to duże obciążenie.

Wzrosną koszty pracy

Najbardziej w górę pójdzie składka na ubezpieczenie emerytalne – wzrośnie ona o 4,68 zł z poziomu 93,70 zł do 98,38 zł. Następna w kolejności jest składka rentowa – w 2014 r. będzie ona wyższa o 1,92 zł; aktualnie wynosi 38,40 zł, po podwyżce będzie to 40,32 zł. Składka chorobowa wzrośnie o 0,59 zł z 11,76 zł do 12,35 zł, natomiast wypadkowa odnotuje wzrost o 0,47 zł z 9,26 zł do 9,73 zł. Powodów do zadowolenia nie mają również i pracodawcy, ponieważ wzrosną koszty zatrudnienia pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie. W skali roku będzie to aż 1159,08 zł za jedną taką osobę, co oznacza miesięczne wydatki wyższe o 96,59 zł. Trudno zatem oczekiwać, że sytuacja ta będzie sprzyjać zatrudnianiu nowych pracowników, co w kontekście trudnej sytuacji na rodzimym rynku pracy nie napawa na przyszłość optymizmem.

Komentarze

  • […] chcący kontynuować działalność na warunkach ogólnych, nadal będą mogli skorzystać z tzw. małego ZUS przez kolejne 24 miesiące prowadzenia […]

  • kamos pisze:

    Zabrałem firmę do UK, działamy jako spółka w UK, przedstawicielstwo w Polsce. W Uk się nigdy nie pojawiłem, wszystko załatwiał Paweł Kurnik, według tego schematu – http://dezi.pl/?jak-nie-placic-zus,10 Co tutaj dużo mówić, prowadzenie działalności w ten sposób dało nam ogromne oszczędności. Wysoka kwota wolna, niski zus, zwolnienie dywidendy z podatku – to całkiem inne realia biznesowe, które wykorzystaliśmy, i to był kluczowy krok. Oszczędność kilkunastu tysięcy rocznie była dla naszego biznesu niezbędna.

  • […] poziomie 1680 zł brutto. Podstawa wymiaru do naliczania składek wynosi obecnie 504 zł. Aktualnie mały zus wynosi 431,18 zł (łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe, które jest dobrowolne). […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.