< Wróć

100% VAT od samochodów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Najprawdopodobniej już wkrótce przedsiębiorcy w Polsce będą mogli odliczać 100% VAT od zakupu samochodu na potrzeby swojej działalności gospodarczej. Takie odliczenie nie jest obecnie stosowane, bowiem granica procentowego odliczenia podatku VAT wynosi 60%, nie więcej niż 6 tys. zł.

Już na wiosnę, za zgodą Unii Europejskiej i po zmianach w polskiej ustawie o VAT, przedsiębiorca wykorzystujący auto osobowe wyłącznie do działalności gospodarczej będzie miał prawo odliczenia 100% podatku VAT. Problem w tym, że nie wiadomo, jak interpretować ową „wyłączną działalność gospodarczą”. Eksperci już teraz obawiają się, że wprowadzenie w życie takich uwarunkowań prawnych będzie stwarzało wyłącznie problemy i generowało wzmożone kontrole podatkowe.

Nie są na razie znane interpretacje przepisów dotyczących odliczania podatku VAT od samochodów firmowych. Przedsiębiorcy nie wiedzą też, czy ciężar udowodnienia tego, że samochód osobowy jest wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej, będzie spoczywał na nich, czy na organach podatkowych przeprowadzających kontrolę. Najbardziej prawdopodobne jest to, że to właściciel firmy będzie musiał w pewien sposób dowieźć przed fiskusem, ze auto nie jest wykorzystywane jednocześnie do celów prywatnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x