< Wróć

Na czym polega refakturowanie?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z tematem księgowości związanych jest wiele zagadnień – jednym z nich jest refakturowanie. Jest to czynność polegająca na tym, że przedsiębiorca odsprzedaje usługę, która została przez niego nabyta i stanowiąca jednocześnie część usługi zasadniczej świadczonej na rzecz osoby trzeciej. W świetle obowiązujących w Polsce przepisów przedsiębiorca nie występuje tu jedynie w roli pośrednika – jest on też wykonawcą usługi.

Najważniejsze zasady

Mówiąc innymi słowy – refaktura może zostać wystawiona wówczas, kiedy podatnik działa na rzecz osoby trzeciej, ale we własnym imieniu. Jednakże nie wszystkie czynności gospodarcze mogą zostać objęte refakturowaniem. W rachubę nie wchodzi ono np. przy dostawie towaru. Przy wystawianiu refaktury przedsiębiorca musi pamiętać o wielu ważnych kwestiach. Przede wszystkim niezbędne jest ustalenie czynności, do których odnosi się taki dokument. Należy również ustalić przychód, a także wskazać moment, w którym powstał obowiązek podatkowy. W tym przypadku nie uwzględnia się marży, a także pozostałych kosztów odnoszących się do świadczenia pobocznego. Celem wystawienia refaktury jest udokumentowanie podatnika zysku jaki poniósł on z tytułu wskazanej na dokumencie czynności.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Należy przy tej sposobności wspomnieć o tym, iż ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego przysparza tu podatnikom najwięcej trudności. Wynikają one stąd, że w przepisach nie jest to wyjaśnione w jednoznaczny sposób. Generalnie rzecz biorąc, zasada jest taka, że obowiązek podatkowy powstaje w chwili, kiedy usługa zostaje wykonana. Jeżeli zaś musi zostać wystawiona faktura vat, wówczas momentem powstania obowiązku podatkowego jest wystawienie tegoż dokumentu. Interpretacje wydane przez poszczególne organy skarbowe w wielu przypadkach wskazują, iż moment podatkowy powstaje z chwilą wystawienia refaktury, ale nie brakuje i takich, kiedy za moment ten uznaje się datę wystawienia refaktury. Najlepiej zatem w razie wątpliwości wystąpić do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x