< Wróć

Podatek od odszkodowania?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Interpretacje podatkowe w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania za wypadek w pracy są niejednoznaczne. Nie wiadomo więc, czy pracownik otrzymujący takie odszkodowanie powinien je uszczuplić o kwotę podatku należnego fiskusowi. Czy to on właściwie miałby opodatkowywać odszkodowanie, czy powinien tego dokonać pracodawca?

Fiskus obecnie najczęściej nie żąda zapłaty podatku dochodowego od świadczenia za wypadek w pracy. Minister finansów ma rozwiać jednak wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie. Odszkodowanie za uszkodzenie ciała lub rozstroju zdrowia w niektórych interpretacjach izb skarbowych powinno podlegać opodatkowaniu, tak jak dochód. Z taką sytuacją w szczególności powinniśmy mieć do czynienia gdy pracodawca pokrywa koszty leczenia pracownika i jego rehabilitacji po wypadku przy pracy.

Organy podatkowe wychodzą z założenia, że odszkodowanie wypłacone na mocy odrębnych ustaw, w tym wypadku Kodeksu cywilnego, nie są objęte zwolnieniem z opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Sądy jednak stają po stronie poszkodowanych i nakazują urzędom skarbowym zmianę wykładnię przepisów na korzyść pracowników uzyskujących odszkodowania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x