< Wróć

Ryczałt samochodowy w 2014 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rok 2014 przyniesie przedsiębiorcom wiele ważnych zmian w zakresie przepisów, na podstawie których odliczany jest podatek VAT od zakupu samochodów wykorzystywanych na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, od zakupu paliwa, a także od innych wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją tychże samochodów. Perspektywa zmian nie napawa przedsiębiorców optymizmem.

Zmiana limitów

Najistotniejszą modyfikacją jest to, że przestanie obowiązywać 60-procentowy limit odliczeń podatku naliczonego – nie więcej niż 6 tys. zł. W jego miejsce wprowadzony zostanie limit 50-procentowy – nie więcej niż 8 tys. zł. 50 procent kwoty podatku naliczonego przedsiębiorca będzie mógł odliczyć przy zakupie samochodu lub podpisaniu umowy leasingowej, ale też od zakupu paliwa i kosztów eksploatacji. Aktualnie tytułem kosztów eksploatacyjnych może odliczać 100 procent. Przepisy w takiej formie sprawią, iż katalog pojazdów, w stosunku do których nie będą obowiązywać limity w odliczaniu podatku naliczonego powiększy się.

Kilometrówka bez zmian

Wspomnieć przy tej okazji należy również, iż nie zmienią się zasady, w oparciu o które rozliczany jest ryczałt samochodowy. Przysługuje on tym pracownikom, którzy do celów służbowych wykorzystują swoje prywatne samochody osobowe (motocykle, motorowery). Kwota do zwrotu przysługująca z tego tytułu pracownikowi to iloczyn miesięcznego limitu kilometrów na lokalne jazdy i kilometrówki – czyli stawki za 1 km przebiegu. Ponieważ resort finansów jest przeciwny podwyższeniu tych stawek, pracownicy nie będą mogli liczyć na większe zwroty. Pracodawca może oczywiście wypłacić im większą kwotę, ale wszytko to, co zostało wypłacone ponad limit stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu. Od 2007 r. stawki kilometrówki wynoszą: 0,1382 zł/1 km dla motoroweru, 0,2302 zł/1 km dla motocykla, 0,5214 zł/1 km dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika mniejszej niż 900 cm3, 0,8358 zł/1 km dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika większej niż 900 cm3. Będą obowiązywać także i w 2014 r.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x