< Wróć

Składki ZUS znowu w górę!

Przedsiębiorcy nie mają powodów do zadowolenia, bowiem już od Nowego Roku, od 1 stycznia 2014 roku nastąpi wzrost wysokości składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. O ile wzrosną składki i czym podwyżka ta jest właściwie spowodowana?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w Polsce automatycznie spowoduje wzrost wysokości składek opłacanych przy tzw. małym ZUS, czyli dla młodych przedsiębiorców. Mają oni prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w preferencyjnej wysokości, przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. Od 1 stycznia 2014 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie z obecnego poziomu 1600 zł brutto do 1680 zł brutto, a wraz z nią zmieni się wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców. Dzieje się to dlatego, że preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne obliczane są od podstawy stanowiącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Pozostali przedsiębiorcy również będą płacili wyższe składki na ZUS, ale w ich przypadku związane jest to ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Ma ono wynieść 3746 zł brutto, czyli o 33 zł więcej niż w 2013 roku. Podstawę wymiaru składek na ZUS u przedsiębiorców stanowi zaś 60% kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Komentarze

  • milia pisze:

    Później wielkie zdziwienie, że tyle firm uciekło z PL, przy czym koszty np. w UK są bez porównania niższe. Działam we współpracy z Pawłem Kurnikiem, on organizował dla nas optymalizację w UK. Jak firmy mają chcieć dalej działać w PL w sytuacji kiedy tam zus dwa razy niższy, kwota wolna ponad 10 razy wyższa, a można jeszcze dodatkowo nie płacić żadnego podatku od dywidendy? No właśnie – tak to wygląda. W Polsce nie ma warunków do prowadzenia biznesu na wysokim poziomie!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.