< Wróć

Składki ZUS znowu w górę!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przedsiębiorcy nie mają powodów do zadowolenia, bowiem już od Nowego Roku, od 1 stycznia 2014 roku nastąpi wzrost wysokości składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. O ile wzrosną składki i czym podwyżka ta jest właściwie spowodowana?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w Polsce automatycznie spowoduje wzrost wysokości składek opłacanych przy tzw. małym ZUS, czyli dla młodych przedsiębiorców. Mają oni prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w preferencyjnej wysokości, przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. Od 1 stycznia 2014 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie z obecnego poziomu 1600 zł brutto do 1680 zł brutto, a wraz z nią zmieni się wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców. Dzieje się to dlatego, że preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne obliczane są od podstawy stanowiącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Pozostali przedsiębiorcy również będą płacili wyższe składki na ZUS, ale w ich przypadku związane jest to ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Ma ono wynieść 3746 zł brutto, czyli o 33 zł więcej niż w 2013 roku. Podstawę wymiaru składek na ZUS u przedsiębiorców stanowi zaś 60% kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x