< Wróć

Konsekwencje rezygnacji ze stażu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Staż jest dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego wymaganego przy poszukiwaniu pracy. Dostanie się na staż jest uzależnione od spełnienia wielu warunków – przede wszystkim jednak osoba taka musi być zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna. Staże są również atrakcyjne z punktu widzenia pracodawców.

Czas trwania stażu

Staże zawodowe odbywają się wedle ściśle określonych zasad, do przestrzegania których są zobligowane obie strony – zarówno stażysta, jak i pracodawca. Przeciętny czas trwania stażu wynosi od 3 do 6 miesięcy, aczkolwiek są takie przypadki, kiedy trwać on może również i 12 miesięcy. Jeżeli zaś chodzi o zatrudnienie stażysty po stażu, to jest to uzależnione od dobrej woli pracodawcy, chociaż coraz częściej urzędy pracy zastrzegają sobie, aby po zakończeniu stażu zatrudnić stażystę na określony czas, np. na rok. Co potem? O tym decyduje już pracodawca.

Przerwanie stażu

Bardzo często pojawia się tutaj pytanie o to czy staż może zostać przerwany, a jeśli tak – to jakie pociąga to za sobą konsekwencje? Umowy stażowe taką możliwość przewidują, ale pod pewnymi warunkami. Rezygnacja ze stażu wchodzi w rachubę tylko wtedy, kiedy w trakcie jego odbywania stażysta albo podjął pracę, albo też założył działalność gospodarczą. Staż może zostać przerwany także i w innych okolicznościach, np. wówczas, kiedy nie jest on realizowany we właściwy sposób. W takiej sytuacji stażysta ma prawo złożyć do urzędu pracy, który na staż go skierował, wniosek o rozwiązanie umowy. Zdarza się ponadto, że staż zostaje przerwany z winy stażysty – na wniosek pracodawcy. Przesłankami ku temu mogą być np. nieusprawiedliwione obecności, nie wywiązywanie się przez stażystę z warunków umowy, łamanie postanowień regulaminu obowiązującego w danym zakładzie pracy etc. Stażysta powinien wtedy liczyć z konsekwencjami. Przede wszystkim traci on status osoby bezrobotnej. Niejednokrotnie musi też zwrócić koszty odbycia stażu (nie jest to od niego wymagane, jeśli w trakcie stażu podjął pracę lub zarejestrował własną firmę).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
paks
paks
9 miesięcy temu

Robię właśnie kurs operatora koparko ładowarek, o tutaj https://www.tarbonus.pl/produkt/kurs-operatorow-klasy-iii-w-specjalnosci-koparkoladowarki-wszystkie-typy/ i potrzebuję stażu. Gdzie proponujecie się wybrać, żeby to miało ręce i nogi? Podpowiedzi?


0
Would love your thoughts, please comment.x