< Wróć

Auta z kratką z pełnym VAT-em

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wraz z Nowym Rokiem 2014 pojawiły się w Polsce nowe, korzystne dla wielu przedsiębiorców przepisy. Między innymi chodzi tu o przepisy podatkowe, dające możliwość odliczenia pełnej wartości podatku VAT od zakupu aut osobowych z tzw. kratką. Przedsiębiorcy powinni pospieszyć się z zakupem, bowiem przepisy będą obowiązywały wyłącznie przez krótki okres czasu.

Od 1 stycznia 2014 roku do ustawy o VAT wrócił przepis pozwalający przedsiębiorcom na odliczenie całego VAT-u od zakupu aut z kratką, które uzyskają homologację dla samochodów ciężarowych. Związane jest to z wygaśnięciem zgody Brukseli na stosowanie dotychczas obowiązującego w Polsce ograniczenia w odliczeniu VAT od samochodów osobowych kupowanych na firmę oraz podatku VAT na zakup paliw do takich aut.

Ministerstwo Finansów chciało kontynuować stosowanie ograniczeń w odliczaniu podatku VAT, ale na decyzję ze strony Unii Europejskiej musiało czekać do połowy grudnia i nie zdążyło wprowadzić na czas nowych przepisów. Resort chce jak najszybciej zmienić zasady odliczeń VAT od samochodów, umożliwiając firmom odliczenie 50% podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków eksploatacyjnych, dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Dodatkowo, ograniczenie to będzie dotyczyło samochodów wykorzystywanych do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą i samochodów do celów prywatnych. W takim przypadku pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy wydatki będą związane z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika do działalności gospodarczej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x