< Wróć

Jaką część wynagrodzenia zajmie komornik?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Najbardziej popularną metodą egzekwowania należności jest egzekucja z wynagrodzenia za pracę bądź ze świadczeń emerytalnych i rentowych. Kiedy dochodzi do zajęcia przez komornika wynagrodzenia pracowniczego, dłużnik ma raczej bardzo nikłe szanse na to, by powstrzymać egzekucję. Należy jednak pamiętać o tym, że musi się to odbywać w oparciu o ściśle określone przepisami zasady.

Limity potrąceń

Jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, komornik nie może mu zająć całego wynagrodzenia – wysokość potrąceń z wynagrodzenia jest bowiem ograniczona. Pracownikowi muszą pozostać środki na zaspokajanie bieżących potrzeb. Gdy w rachubę wchodzą potrącenia dokonywane na poczet świadczeń alimentacyjnych, część zajętej przez komornika pensji nie może być wyższa aniżeli 60 procent. W przypadku świadczeń innych niż alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych komornik może zająć maksymalnie 50 procent kwoty wynagrodzenia pracownika. Wspomniane limity obowiązują przy pełnym etacie – u dłużników zatrudnionych na niepełny etat są one proporcjonalnie zmniejszane w zależności od wymiaru zatrudnienia.

Obowiązki komornika i pracodawcy

Komornik jest zobligowany do tego, aby poinformować pracodawcę o tym, aby zadłużonemu pracownikowi wypłacał jedynie kwotę wolną od zajęcia. Na pracodawcy również spoczywają tutaj pewne obowiązki. Kwota podlegająca zajęciu komorniczemu musi zostać przekazana przez niego wierzycielowi egzekwującemu. Dodatkowo ma on za zadanie poinformować o tym komornika. Nie dopełnienie tych obowiązków może pociągnąć za sobą konsekwencje w postaci kary grzywny wynoszącej nawet 2 tys. zł. W sytuacji, kiedy ktoś pracuje w oparciu o umowę cywilnoprawną, powyższe ograniczenia nie mają zastosowania. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że komornik może zająć całą kwotę wypłacaną tytułem wynagrodzenia. Przewidziany jest wyjątek od tej zasady – ma to miejsce wówczas, kiedy dochody uzyskiwane z umowy cywilnoprawnej stanowią dla dłużnika jedyne źródło utrzymania. Wtedy zastosowanie znajdują tu przepisy kodeksu pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x