< Wróć

Podatek od talonów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodatki do wynagrodzenia przyznawane pracownikom przez pracodawców przybierają rozmaite formy. Bardzo często mają one postać talonów, które wręczane są na ogół przy okazji świąt wielkanocnych czy Bożego Narodzenia. Jednakże wydanie talonów pociąga za sobą określone konsekwencje – zarówno dla obdarowanego nimi pracownika, jak i dla pracodawcy.

Zasady ogólne

Bardzo często pada przy tej okazji pytanie o kwestie podatkowe – podobnie jak np. o podatek od wigilii organizowanej w firmie. Generalnie rzecz biorąc, w przypadku talonów sprawa przedstawia się w ten sposób, że sposób ich rozliczania uzależniony jest od dwóch najważniejszych czynników, a mianowicie od źródła, z którego zostały one sfinansowane oraz kto je otrzymał (czy jest to np. obecny czy też były pracownik). Niejednokrotnie talony są finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych bądź z funduszu związków zawodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenia rzeczowe i pieniężne finansowane z wymienionych źródeł są zwolnione z podatku dochodowego do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Talony to przychód dla pracownika

Ustawa o podatku dochodowym nie zalicza jednakże talonów do powyższych świadczeń. Uznawane są one za przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Podatku dochodowego nie zapłacą byli pracownicy – emeryci i renciści. Takiego obowiązku nie ma również wówczas, kiedy na podstawie talonu są wydawane pracownikowi posiłki, artykuły spożywcze lub napoje bezalkoholowe – w sytuacji, kiedy pracodawca nie ma możliwości zapewnienia ich pracownikom, choć taki obowiązek na nim ciąży. Przeważnie kwota przeznaczona na talony dla pracowników nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ale muszą tutaj zostać spełnione pewne warunki – przed wszystkim nie może zostać przekroczony limit 380 zł; talony finansowane z ZFŚS powinny też posiadać cechy świadczeń socjalnych. Co się natomiast tyczy podatku VAT, to opisywana tu forma dodatku do pensji jest z niego zwolniona.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x