< Wróć

Podatek od bonów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bony towarowe to jeden z najbardziej popularnych dodatków do wynagrodzenia. Pracownicy otrzymują je od pracodawców przeważnie z okazji świąt – Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Dla fiskusa natomiast to jeszcze jedna sposobność ku temu, aby głębiej sięgnąć do kieszeni podatników.

Bony są przychodem dla pracownika

W rozumieniu przepisów podatkowych bony towarowe są dla pracownika przychodem, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy. Podobnie jest też w przypadku chociażby spotkań wigilijnych organizowanych w Polsce przez wiele zakładów pracy – w opinii skarbówki skoro pracownik na tym zyskał, musi odprowadzić podatek od wigilii firmowej. W przypadku bonów nie ma w tym kontekście najmniejszego znaczenia z jakiego źródła zostały one sfinansowane – nawet, jeśli jest to Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, zastosowania tu nie znajdują zwolnienia w podatku dochodowym. Jest to z kolei ważne przy rozliczaniu podatku VAT oraz składek na ubezpieczenie społeczne – od bonów finansowanych z ZFŚS nie trzeba odprowadzać ani VAT-u, ani składek na ZUS. Ważne jest jednak to, aby świadczenia udzielone pracownikom finansowane z tego właśnie źródła posiadały cechy świadczeń socjalnych. Bony finansowane ze środków obrotowych firmy nie podlegają zwolnieniu w podatku dochodowym, ponadto od ich wartości naliczane są składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne.

Zwolenia w podatku dochodowym dla emerytów i rencistów

W najlepszej sytuacji są byli pracownicy pobierający świadczenia emerytalne lub rentowe. Jeśli firma zdecyduje się na przekazanie im bonów, nie są one opodatkowane podatkiem dochodowym – bez względu na to czy sfinansowano je z ZFŚS, czy ze środków obrotowych. Pojawia się przy tym ważna uwaga, a mianowicie taka, że trzeba pilnować limitów. Jeżeli zostaną one przekroczone, wówczas powstała w ten sposób nadwyżka jest opodatkowana 10-procentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jeśli rencista lub emeryt pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą, wtedy powyższe zwolnienia w podatku dochodowym nie mają zastosowania, gdyż zgodnie z kodeksem pracy taka osoba jest pracownikiem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x