< Wróć

Pracodawca rozliczy Twój PIT

Jeśli pracownik zdąży do 10 stycznia 2014 roku złożyć na ręce pracodawcy oświadczenie w postaci deklaracji PIT-12, nie będzie musiał samodzielnie rozliczać się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT za rok 2013 w takiej sytuacji będzie wypełniał płatnik podatku dochodowego, czyli pracodawca.

Pracownicy etatowi zwykle rozliczają się z fiskusem na druku PIT-37, który wypełniają na podstawie przekazanych przez pracodawców informacji podatkowych na formularzu PIT-11. Jeśli jednak pracownik nie chce sam rozliczać się z podatku dochodowego, nie będzie korzystał z żadnych ulg i preferencji podatkowych, ani w danym roku podatkowym nie osiągnął innych dochodów niż te pochodzące z pracy etatowej u danego pracodawcy, może złożyć płatnikowi oświadczenie PIT-12 i przekazać mu obowiązek rozliczenia.

Jeśli jednak pracownik w ciągu roku zmieniał pracę, pracował w kilku miejscach pracy jednocześnie lub uzyskiwał obok dochodów z pracy zawodowej np. dochody z najmu, wówczas sam będzie musiał złożyć rozliczenie PIT do Urzędu Skarbowego, na właściwym druku podatkowym.

Płatnik po uzyskaniu od pracownika oświadczenia PIT-12, rozlicza pracownika na formularzu PIT-40, który musi przekazać do właściwego Urzędu Skarbowego do końca lutego, a także drugi egzemplarz podatnikowi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.