< Wróć

Pracownica na wychowawczym ponownie w ciąży

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sytuacje, kiedy przebywająca na urlopie wychowawczym pracownica ponownie zajdzie w ciążę nie należą do rzadkości. Często pojawia się wówczas pytanie o to jak przedstawiają się kwestie związane z kontynuowaniem wspomnianego urlopu czy pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Co z zasiłkiem macierzyńskim?

Zasada jest generalnie taka, że urlop wychowawczy nie może się pokrywać z macierzyńskim. Jeśli zatem pracownica przebywa na urlopie wychowawczym, nie może skorzystać w trakcie jego trwania z urlopu macierzyńskiego. Nie wyklucza to jednak prawa do ubiegania się o zasiłek macierzyński, przy czym trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Jeżeli pracownica nabyła prawo do zasiłku, przebywając na urlopie wychowawczym, przysługuje jej on wyłącznie za tę część urlopu macierzyńskiego, która przypada na okres po porodzie – czas wypłacania zasiłku jest zatem skrócony o 2 tygodnie. Skróceniu nie ulega on jedynie wtedy, gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza okres urlopu wychowawczego.

Opcje do wyboru

Kiedy okres wpłaty zasiłku macierzyńskiego w trakcie trwania urlopu wychowawczego dobiegnie końca, pracownica ma do wyboru kilka opcji. Po pierwsze – może wrócić do pracy. Po drugie – wykorzystać tę część urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, która jej pozostała. Po trzecie – wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Jeśli wniosek spełnia wszelakie wymogi formalne, pracodawca musi się do niego przychylić. Poza pewnymi wyjątkami jak np. likwidacja zakładu pracy, nie wolno zwolnić z pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym. Wszystkie opisane powyżej aspekty odnoszą się do pracownic, które posiadają umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku umów na czas określony wygląda to w ten sposób, że jeżeli miałyby się one skończyć po upływie 3 miesiąca ciąży, okres ochronny zostaje przedłużony do dnia porodu. Nie znajduje on natomiast zastosowania, gdy czas trwania umowy kończy się przed upływem 3 miesiąca ciąży.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x