< Wróć

Umowa projektowa zamiast zlecenia

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Umowy cywilnoprawne są regulowane przepisami Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy, przez co pracownicy pracujący w ten sposób nie mają licznych przywilejów wynikających z prawa pracy. Ma się to wkrótce zmienić, bowiem tzw. umowy śmieciowe mają zostać zastąpione przez umowy projektowe.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić w życie umowy projektowe już w połowie 2014 roku. W praktyce, tryb ich zawierania byłby tożsamy do umów zlecenie. Umowy projektowe miałyby być zawierane dla wykonania ściśle określonej pracy, czyli zlecenia. Pracownik byłby zatrudniony na czas określony, a umowa projektowa mogłaby być wykorzystywana przede wszystkim przez mikro i małe firmy. Wprowadzenie umów projektowych ma na celu rozwiązanie problemu umów śmieciowych w Polsce.

Umowy projektowe mają dawać pracownikom pełną ochronę z tytułu przepisów prawa pracy. Będą oznaczały więc zatrudnienie na etat pracownika. Jeśli pracownik będzie miał podpisaną z pracodawcą umowę projektową, będzie korzystał z kodeksowego limitu godzin pracy, z pełnego, płatnego urlopu wypoczynkowego, jak również będzie ubezpieczony, bowiem pracodawca będzie zobowiązany do odprowadzania od umowy projektowej składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x