< Wróć

Kwota wolna od podatku 2014

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kwota dochodu wolnego od podatku określana zwyczajowo mianem kwoty wolnej od podatku jest taką kwotą dochodu, która nie pociąga za sobą obowiązku płacenia podatku dochodowego. Określona jest ona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to jedna z preferencji podatkowych, z których mogą korzystać podatnicy – jednakże na określonych przepisami zasadach.

Kiedy podatnik nie płaci podatku dochodowego?

W 2013 r. maksymalny dochód, osoby fizycznej, który nie powoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego wynosił 3091 zł. Ta sama wartość dotyczyć będzie również dochodów osiągniętych w 2014 r. Podana powyżej kwota funkcjonuje od 2009 r. Można przy tej okazji zaznaczyć, iż po raz pierwszy kwota wolna od podatku znalazła zastosowanie w 2000 r. – wówczas wynosiła ona 2295,79 zł. Podatnik, który w danym roku podatkowym – np. w 2013 r. – nie osiągnął dochodu większego aniżeli 3091 zł nie jest zobligowany do zapłacenia podatku dochodowego. Nie oznacza to jednak, że nie musi składać rocznego zeznania podatkowego – taki obowiązek spoczywa na wszystkich podatnikach bez względu na to jakiej wysokości dochód osiągnęli.

Kto korzysta z kwoty wolnej od podatku?

Należy zaznaczyć, iż prawo do skorzystania z opisywanej preferencji podatkowej przysługuje jedynie tym podatnikom, którzy są opodatkowani według skali podatkowej. Jeżeli zatem ktoś rozlicza się z fiskusem podatkiem liniowym, kartą podatkową lub ryczałtem, nie może skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Źródło przychodów nie ma w tym momencie znaczenia – pod warunkiem oczywiście, że jest opodatkowane według skali podatkowej. Często zdarza się tak, że jedna osoba posiada kilka źródeł przychodów. W takiej sytuacji zastosowanie przepisów o kwocie wolnej od podatku ma miejsce tylko i wyłącznie w odniesieniu do źródeł opodatkowanych wedle skali podatkowej, do pozostałych natomiast nie, przy czym przy łączeniu kilku form opodatkowania kwotę wolną od podatku stosuje się tylko raz. Rozliczenie tej kwoty jest dość specyficzne, ponieważ nie jest ona odliczana od dochodu, lecz od podatku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x