< Wróć

Obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Praca na roli jest bardzo ciężka. Jej trud jest zazwyczaj wynagrodzony przez zebrane plony, jednak czasem okazuje się, że w skutek nieszczęśliwego splotu zdarzeń rolnicy tracą cały swój dorobek. Nie mają bowiem wpływu na ulewne deszcze, suszę, wiatr lub przymrozki, które zniszczą pędy młodych roślin. Obecnie wszyscy posiadacze gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha są objęci obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia rolniczego. Dzięki polisie powstałe bez ich winy szkody zostają zrekompensowane przez ubezpieczyciela, a nie z kieszeni pokrzywdzonego.

Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego musi zostać zawarte najpóźniej w dniu, w którym zakupiona zostanie ziemia uprawna. Polisa taka jest ważna przez okres jednego roku. Niektórzy mogą twierdzić, że opłacanie ubezpieczenia przez rolników jest zbyteczne. Nie mają jednak racji, gdyż istnieje szereg zdarzeń, które mogą sprawić, że osoba prowadząca działalność rolniczą pozostanie bez środków do życia. Oprócz polis, które trzeba opłacać obowiązkowo, firmy ubezpieczeniowe przygotowały dla rolników wiele innych ofert. Niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę, gdyż pozwalają na objęcie ochroną przed kradzieżą sprzętu rolniczego czy na ochronę hodowli zwierząt. Istnieją także polisy przygotowane z myślą o pszczelarzach – pozwalają one na rekompensatę szkód powstałych w wyniku wymarcia populacji pszczół – oraz o posiadaczach stawów hodowlanych. Wykupienie dodatkowej polisy wiąże się z kosztami, jednak osoby, którym nie wystarcza suma obowiązkowego ubezpieczenia rolniczego, powinny rozważyć tę opcję.

Należy pamiętać, że bez względu na to czy zdecydujemy się jedynie na zakup obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego i ubezpieczenia budynków gospodarczych od ognia i innych zdarzeń losowych, czy też podejmiemy decyzję o wykupieniu polisy dodatkowej, nie musimy sami szukać najlepszej oferty. Możemy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy z chęcią pomogą nam w porównaniu ofert poszczególnych firm ubezpieczających i w wynegocjowaniu najkorzystniejszych warunków umowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x