< Wróć

Znów o firmie na próbę

12 lipca 2013 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu przygotowanego przez posłów Twojego Ruchu, dotyczącego możliwości wprowadzenia ustawy z „Firmą na próbę”. Ustawa miała ułatwić rozpoczynanie działalności gospodarczej przez młodych przedsiębiorców. Szybko została odrzucona głosami PO i PSL. Obecnie posłowie Twojego Ruchu składają w Sejmie nowy projekt tej samej ustawy.

Twórcy projektu początkowo chcieli, aby w okresie „próbnego” prowadzenia firmy, przedsiębiorca był zwolniony z konieczności opłacania od swoich dochodów podatku dochodowego od osób fizycznych. PO i PSL nie godziło się na taki zapis. Posłowie koalicji rządzącej nie chcieli dopuścić do nadużyć, jakie mogłyby się pojawić na mocy takiej ustawy.

Posłowie Twojego Ruchu zdecydowali się więc na zmianę projektu, aby posłowie koalicji PO-PSL nie mieli już kontrargumentów, a projekt ustawy nie został odrzucony. Zgodnie z sugestią Platformy Obywatelskiej, w projekcie ustawy o „Firmie na próbę” został wprowadzony limit dochodów zwolnionych z podatku dochodowego na poziomie 10 tys. zł. Od nadwyżki przedsiębiorcy mieliby już opłacać podatek. W ustawie znalazł się zapis, że po okresie próbnym przedsiębiorcy chcący kontynuować działalność na warunkach ogólnych, nadal będą mogli skorzystać z tzw. małego ZUS przez kolejne 24 miesiące prowadzenia działalności.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.