< Wróć

Kredyt podatkowy dla młodych przedsiębiorców

Platforma Obywatelska wyraźnie rozpoczęła ofensywę wyborczą, przejawiającą się w nowych obietnicach odnośnie walki z bezrobociem. Partia rządząca chce wspomóc zakładanie i utrzymanie nowych firm przez osoby bezrobotne, absolwentów wyższych uczelni czy osoby po ukończeniu 50-tego roku życia. Na czym ma polegać ta pomoc?

Pakiet startowy dla firm stworzony przez PO ma skutecznie walczyć z istniejącym, wysokim poziomem bezrobocia w Polsce. Pakiet zmian deregulacyjnych kierowany jest do osób chcących założyć własną firmę. Między innymi będą one mogły skorzystać z kredytu podatkowego. Nie jest on niczym nowym w polskiej gospodarce, ale mało kto z niego tak naprawdę korzysta.

Kredyt podatkowy ma być dostępny dla młodych przedsiębiorców już od pierwszego dnia po zarejestrowaniu działalności gospodarczej, zaś jego spłata rozpoczynałyby się po dwóch latach, podobnie jak w przypadku kredytu studenckiego. Kredytobiorca musiałby spłacić swoje zobowiązanie w ciągu 5 lat.

Obecnie kredyt podatkowy jest oferowany małym firmom, które w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia zatrudniały, na podstawie umowy o pracę, w każdym miesiącu, co najmniej 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Polega on na tym, że przedsiębiorca nie musi wpłacać miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy i deklaracji comiesięcznych fiskusowi. Musi tylko uregulować należności z tytułu zaliczek podatkowych w ciągu 5 kolejnych lat następujących po roku korzystania ze zwolnienia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.