< Wróć

Ulga na dziecko – ulga prorodzinna

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ulga prorodzinna określana potocznie mianem ulgi na dziecko należy do najbardziej popularnych preferencji podatkowych w Polsce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zostały wprowadzone w tym zakresie bardzo istotne zmiany – w zeznaniu podatkowym za 2013 r. należy zatem ulgę tę rozliczać na innych zasadach aniżeli miało to miejsce do tej pory.

Ulga na jedno dziecko

Mówiąc najprościej, ulga na dziecko na nowych zasadach jest najbardziej korzystna dla rodzin wielodzietnych. Na zmianie przepisów straciły osoby o wysokich dochodach mające jedno dziecko. Najważniejszą modyfikacją jest zróżnicowanie stawek ulgi w zależności od liczby dzieci, ale też niebagatelne znaczenie odgrywa tutaj wysokość dochodów podatnika. Małżeństwom wychowującym jedno dziecko przysługuje ulga w wysokości 92,67 zł miesięcznie – czyli 1112,04 zł. Warunek jest przy tym taki, że wysokość dochodów osiąganych łącznie przez rodziców nie może przekroczyć 112 tys. zł (lub połowę tej kwoty, jeśli podatnik rozlicza się samodzielnie, ale nie jako osoba samotnie wychowująca dziecko). Jeżeli podany limit zostanie przekroczony, ulga nie przysługuje.

Ulga na dwoje i więcej dzieci

W przypadku posiadania dwójki dzieci ulga wynosi 92,67 zł miesięcznie – czyli 1112,04 zł w skali roku. Na trzecie dziecko wysokość ulgi to 139,01 zł miesięcznie, co daje 1668,12 zł rocznie. Na czwarte oraz na każde kolejne dziecko przysługuje ulga w wysokości 185,34 zł miesięcznie – czyli 2224,08 zł rocznie. W sytuacji, gdy dziecko przyszło na świat w trakcie roku podatkowego, ulgę należy rozliczać miesięcznie – począwszy od miesiąca narodzin dziecka. Ulga prorodzinna przysługuje tylko podatnikom rozliczającym się z fiskusem na zasadach ogólnych, którzy w roku podatkowym: wykonywali władzę rodzicielską; pełnili funkcję opiekuna prawnego, jeśli z dziecko z nimi mieszkało; sprawowali opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej. Ulga nie jest odliczana od dochodu, ale od podatku. Do jej uwzględnienia w zeznaniu podatkowym służy  załącznik PIT-O – trzeba dołączyć go do głównej deklaracji, którą składa się na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x